Dieta wegańska - co powinno znaleźć się w Twojej kuchni?

Dieta wegańska - co powinno znaleźć się w Twojej kuchni?

Dieta wegańska staje się coraz bardziej popularna. Wiele osób decyduje się na nią, ponieważ ma pozytywny wpływ na zdrowie, ale również na środowisko. Weganizm dla wielu stał się również stylem życia. Weganie, oprócz zwracania uwagi na to, co jedzą, starają się również być eko i promować oszczędzanie energii czy mniejsze zużywanie plastiku, co ma pozytywny wpływ na naszą planetę. Sprawdź, z jakich produktów korzystać, będąc na diecie wegańskiej.

Zalety diety wegańskiej

Diety bez mięsa oraz nabiału stają się coraz bardziej popularne w Polsce, jak i na świecie. Niektórzy ludzie obawiają się niedoborów, które może powodować wegańska dieta. Jednak mit ten został obalony, a dieta wegańska jest zdrowa, pod warunkiem, że jest odpowiednio zbilansowana. Może zaspokoić zapotrzebowanie na składniki odżywcze, a także mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Korzyści wynikające z mniejszego spożycia między innymi tłuszczów nasyconych, a wzrost spożycia warzyw i owoców są ogromne. Dieta wegańska zmniejsza ryzyko śmierci wywołanej chorobą niedokrwienną serca, ryzyko cukrzycy typu B i miażdżycy. To tylko niektóre z wielu zalet weganizmu.

Zamiast nabiału

Dieta wegańska oznacza, że musimy zrezygnować ze wszystkich produktów odzwierzęcych, w tym serów, jajek oraz reszty nabiału. Jednak te produkty możemy w łatwy sposób zastąpić innymi. Mleko krowie z łatwością możemy zamienić na roślinne. Najbardziej popularne jest mleko owsiane, kokosowe oraz sojowe. Świetnie sprawdzą się do kawy, a także wegańskich wypieków. Dobrym zamiennikiem jogurtów oraz śmietany jest mleko kokosowe, które jest przydatne w przygotowywaniu dań wytrawnych, jak i na słodko. Obecnie w sklepach znajdziemy również wiele gotowych produktów, jak na przykład wegański majonez, a także wegańskie słodycze. W przepisach kulinarnych, jako zamiennik jajka, możemy spotkać skrobię, puree z banana lub kleik z siemienia lnianego.

Zamiast mięsa

Dieta wegańska oznacza całkowitą rezygnację z mięsa, w tym ryb i owoców morza. W diecie konwencjonalnej, mięso jest źródłem białka, żelaza oraz witaminy B12. Jednak w diecie wegańskiej, żelazo i białko możemy zastąpić innymi produktami. Najlepiej sprawdzą się nasiona roślin strączkowych, orzechy oraz produkty zbożowe. Witaminę B12 weganie zazwyczaj suplementują. Częstym zamiennikiem mięsa w diecie wegańskiej jest tofu. Ze strączków, takich jak fasola, soja, ciecierzyca można przygotować warzywne kotlety, pożywne zupy, a także pasty do pieczywa.

Dieta wegańska jest coraz bardziej popularna. Obecnie w sklepach możemy znaleźć wiele gotowych, wegańskich produktów, które ułatwią nam jej stosowanie.